niedziela, 14 września 2014

Osiedlowe zagrożenia

Życie w mieście z psem do łatwych nie należy. Przed nami- właścicielami stawia się wyzwanie ochrony zwierząt przed urokami cywilizacji jak i zagrożenia ze strony innych ludzi. Opiekunowie mieszkający w blokowiskach dobrze znają problemy typu- śmieci, resztki jedzenia, rozbite szkło, to zagrożenia ze strony mieszkańców, dochodza jeszcze zagrożenia ze strony miasta np pryskanie traw. Wprawni psiarze doskonale znają problemy i niejednokrotnie spotkali się z historiami psów, które spotkała przykra przygoda walki o zdrowie,życie spowodowana wyżej wymienionymi zagrożeniami. Niemalże w każdym  mieście na przestrzeni czasu zdarzały siewypadki próby otrucia zwierząt np poprzez rozrzucanie jedzenia z dodatkami, nakluwanie patykow iglami itd. Trudno to wszystko przytoczyć. Pragniemy zwrócić szczególną uwagę właścicieli zwierząt na zachowania swoich psów. Nie zawsze się to udaje ale dolozmy wszelkich starań by nasz pies nie miał możliwości zjedzenia niewiadomego pochodzenia jedzenia. Jeżeli nasz pies ma tendencje do smieciarstwa bezpieczniej jest na osiedlach wyprowadzać go w kagancu lub udać się w bezpieczniejsze miejsca. Niestety na większości osiedli jest tendencja do rozrzucania jedzenia najczęściej jest to spowodowane chęcią dokarmiania bezdomnych zwierząt, ale nigdy nie mamy pewności. Natomiast jeżeli podejrzewamy, iż nasz czworonog mógł zjeść coś niewiadomego pochodzenia najlepiej skontaktować się z zaufanym lekarzem weterynarii rozważyć możliwość działania(np prowokacja wymiotow).
Jest jeszcze jedną istotna kwestia, większość psów uwielbia jeść trawę - drodzy właściciele apelujemy by nie pozwalać na te czynność swoim psom zwłaszcza na osiedlu czy miejskich trawnikach. W takich miejscach bardzo często trawy są pryskane, co jest bezposrednim zagrożeniem dla czworonogów. Wielokrotnie zdarzaly się zatrucia po takiej uczcie. W tym miesiącu w bielsku białej na jednym z osiedli młody yorkshire terrier walczył o życie z powodu zatrucia spozyta trawa.
Swego czasu mieliśmy pacjenta,cudownego mieszanca który wyprawę do lasu i zjedzenie rarytasow przyplacil poważnym ostrym zapaleniem wątroby( więcej o tej historii tutaj:.Ryzykowny psi rarytas).

Drodzy właściciele jeżeli po spacerze Wasz czworonog dziwnie się zachowuje pojawia się biegunka,osowialosc,wymioty,niechęć do jedzenia to znak iż nie można zwlekać tylko jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz