poniedziałek, 8 września 2014

Moda na brachycefalię

Moda na daną rasę praktycznie zawsze odbija się echem na zdrowiu preferowanej rasy  i niestety charakterze. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby 
moda i szum wokół danej rasy przyniósł coś dobrego. W konsekwencji obecnie psy rasowe są obciążone wieloma schorzeniami. 
Dziś przed przyszłym właścicielem psa rasowego stoi nielada wyzwanie i niestety w wielu wypadkach spore obawy w okresie wzrostu szczenięcia.

Wielokrotnie na stronie lecznicy wspominaliśmy o rasach i ich problemach zdrowotnych.Chciałabym ten tekst poświęcić miłośnikom ras
brachiocefalicznych, gdyż one także mają pod górkę. Od niedawna powoli zaczyna się rozwijać zainteresowanie takimi rasami jak buldogi francuskie,buldogi angielskie,shih tzu, a co za tym idzie co raz więcej małych przedstawicieli tych ras zaczyna gościć w gabinetach lekarskich.
Z przykrością trzeba podkreślić, że jedną z pierwszy wiadomości jaką słyszą początkujący właściciele jest wiadomość o zalecanym zabiegu chirurgicznym w przyszłości. I tutaj pojęcie "przyszłości" jest relatywne od rozwoju szczenięcia. 
W przypadku psów krótkonosych często spotykamy się z syndromem brachycefalicznym czyli zespół zaburzeń dotyczących głównie górnych dróg oddechowych spowodowanych nieprawidłową budową anatomiczną. Jest to poroblem dosyć złożony, niemniej jednak bardzo często spotykany. Dlatego też każdy właściciel psiaka z grupy ryzyka zostaje powiadomiony o zagrożeniach i możliwych powikłaniach w trakcie rozwoju psiaka. Prawdę mówiąc większość z 
szczeniaków trafiających do nas w okresie dorastania zaczyna mieć problemy z układem oddechowym, głównie z dusznością wdechową czy też nawracającymi stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych . Prędzej czy później właściciele stają przed koniecznością podjęcia decyzji o operacji polegającej na korekcji zadługiego podniebienia miękkiego które często powoduje słyszalne "chrapanie" oraz zbyt wąskiego nosa przez co psiak czuje się jakby miał założoną klamerkę na nosie. Wszystkie te elementy nie pozwalają na komfortowe funkcjonowanie dorastającego psiaka, a w późniejszym czasie mogą  doprowadzić do problemów kardiologicznych. Przedstawiciele ras brachycefalicznych w okresie letnim są także bardziej narażone na udar cieplny, gdyż nie są w stanie się efektywnie wentylować. Dlatego też w wakacje należy otoczyć je szczególną opieką i zadbać o to by uchronić je przed ryzykownym udarem.
W praktyce oznacza to, że w ciepłe dni czyli kiedy na termometrach mamy powyżej 24stopni staramy się wychodzić z psiakiem na spacer tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, na dłuższe spacery zarezerwujmy sobie albo bardzo wczesne poranko albo późny wieczór. Pamiętajmy o tym by każdy psiak miał stały dostęp do domu, nie pozwalajmy na wylegiwanie się na słońcu mimo tego iż wiele psów bardzo to lubi jednakże nie wszystkie mają  umiar, oraz kwestia najistotniejsza nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie oraz mieszkaniu w którym są zamknięte wszystkie okna.
Niestety często na wystawach psów rasowych mamy okazję zobaczyć kłopoty tych psiaków oraz brak wyobraźni ludzi.
 Stając przy ringu psów taich jak mops, buldogi czy shih tzu nietrudno zauważyć iż krótka chwila na słońcu, krótkie kółko wokoł ringu są dla nich nielada wyzwaniem.
 Niestety wtedy mamy także okazję dostrzec iż niekażdy właściciel
zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, o ile często sędziowie proszą o schowanie psa w cieniu kiedy nie jest oceniany, o tyle właściciel nie respektuje prośby, a psiak się wentyluje jak może choć nie wiele to daje.

Jeżeli marzy się Państwu psiak rasy krótkonosej, warto odpowiednio podejść do tematu. Aby móc się jak najbardziej cieszyć z pobytu szczenięcia  w domu trzeba się troszkę przygotować do tematu, a co za tym idzie przed kupnem zebrać istotne informacje od hodowców. Z istotnych kwestii proszę pamiętać o tym, żeby nie kupować psa z niewiadomym pochodzeniem tudzież z pseudohodowli kiedy nie mamy pewności co do zdrowia rodziców szczenięcia
oraz jego samego. Zawsze kupujmy szczenięta od odpowiedzialnych hodowców, wybierając hodowlę warto zwrócić uwagę na budowę anatomiczną rodziców.
W ostatnim okresie jest trend na to by np buldożki miały jak najkrótkszą kufę i tym samym pokaźny fałd skóry nad nosem. Dla ich zdrowia nie jest to dobre, zatem starajmy się wybierać szczenię po rodzicach z w miarę proporcjonalną kufą. Niezapomnijmy zapytać o badania kardiologiczne rodziców, zwróćmy uwagę na  budowę kufy szczenięcia. Tutaj liczą się szczegóły, które w przyszłości zapewnią maluchowi lepsze życie. 
W ostatnich kilku miesiącach co raz więcej pojawia się w Gabinecie pacjentów z syndromem psów brachiocefalicznych, są to psiaki w różnym wieku. Niektóre z nich były przez nas prowadzone od szczenięcia, dzięki czemu mieliśmy pogląd na rozwój malucha i mogliśmy w odpowiednim momencie zaplanować zabieg, ale byli też tacy pacjenci którzy zostali skierowani do nas z powodu problemów kardiologicznych. 
Dla większości z nich zabieg chirurgiczny był jedyną szansą na poprawę jakości życia i przede wszystkim uchronienie przed wczesną chorobą
serca, bądź opóźnieniem rozwoju choroby.

Przerost podniebienia miękkiego przed korekcją 


Po korekcji podniebienia miękkiegoWidać różnicę przed zabiegiem  i po?

Żeby zrozumieć istotę problemu człowiek może wykonać łatwy test ; wystarczy w ciepły dzień założyć sobie klamerkę na nos i spróbować przejść się na spacer. Jak się będziemy czuli?
7 komentarzy:

 1. Witam, bardzo interesujący artykuł. Mam pytanie odnośnie problemów z regulacją cieplną zwierząt brachycefalicznych - u psów wiadomo, że za chłodzenie organizmu odpowiada w dużym stopniu układ oddechowy (ziajanie), ale jak to wygląda u innych gatunków? Chodzi mi głównie o rasy świnek morskich typu "teddy".
  Pozdrawiam
  Julia

  OdpowiedzUsuń
 2. świnki o normalnym owłosieniu regulują temperaturę Przez małżowiny uszne i nagie stopki.Rasa teddy jest owłosiona więc tutaj regulacja temp odbywa się na tej samej zasadzie.Świnki nie ziajają.
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  chętnie bym poddała moja sunię pod taki zabieg, ale boje sie narkozy. Wiele buldożków jej nie przeżyło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W istocie pacjenci brachycefaliczni są specyficzni, wymagają często nieco innych procedur niż standardowo wydolny oddechowo pacjent, niemniej jednak zabieg nie jest rzeczą niemożliwą. Tak na prawdę pozostaje nam przemyśleć co będzie mniejszym złem. Zwierzę, które całe życie ma deficyt odddechowy i z każdą chwilą musi wkładać wysiłek by nabrać powietrza i dotlenić organizm z pewnością nie żyje komfortowo. Nasza opieka nad czworonogiem powinna przede wszystkim zapewniać komfort bytu i szczęście. Zdajemy sobie sprawę, że często właścicielom trudno jest zrozumieć problem, niemniej jednak już wielokrotnie właściciele operowanych psiaków podkreślali, iż po zabiegu ich pies dostał nowe życie, zupełnie zmienił swoje zachowanie, sposob bycia. Wielu opiekunów podkreśla widoczną różnicę w zachowaniu. Z drugiej zaś strony zwlekanie z zabiegiem to czekanie na uruchomienie tykającej bomby, która prędzej lub później wybucha. Niestety nie raz przyszło nam patrzeć na konsekwencje decyzji o odstąpieniu od zabiegu.

   Usuń
 4. Witam, jaka jest cena zabiegu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, tez jestem zainteresowana cena zabiegu i chcialabym wiedziec, jak mozna sie umowic na wizyte ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, tez jestem zainteresowana cena zabiegu i chcialabym wiedziec, jak mozna sie umowic na wizyte ?

  OdpowiedzUsuń