wtorek, 30 września 2014

Dysplazja stawów biodrowych i droga kynologii

Dysplazja stawów biodrowych na dziś dzień jest jedną z najczęściej spotykanych jednostek chorobowych u młodych psów dużych ras. Na drodze hodowli coraz więcej przedstawicieli ras dużych i olbrzymich, a teraz nawet już średnich jest obarczona ryzykiem wystąpienia dysplazji zarówno stawów biodrowych jak i łokciowych. W wielu rasach istnieje już obowiązek badania pary hodowlanej pod kątem oceny stanu stawów po to by uzyskać pozowlenie na rozród.
Dysplazja jest niezwykle przykra gdyż to problem który ciągnie się przez całe życie, zależnie od zaawansowania zmian w stawach mamy do czynienia z intensywnością objawów. Lekarze weterynarii coraz częściej mówią o tym, iż szczenięta ras predysponowanych powinny mieć wykonane pierwsze zdjęcia RTG w wieku 3-4 miesięcy by ocenić stan stawów, a kolejne w zależności od wyniku. Niestety nie zawsze udaje się przekonać na takie rozwiązanie właścicieli, gdyż jedną z sytuacji która często wywołuje popłoch jest konieczność znieczulenia. Aby wykonać prawidłowe zdjęcie do oceny stawów należy poddać pacjenta lekkiej sedacji tak by zwiotczyć mięśnie i móc na chwilę położyć psa w odpwiedniej projekcji. Obecnie stosowane leki dają możliwość ultrakrótkiego znieczulenia tylko na czas wykonania i wywołania zdjęć, następnie pacjent wychodzi do domu o własnych siłach. Wczesna diagnostyka daje możliwość na szybszą interwencję, a przede wszystkim poprawę komfortu życia kiedy będziemy mieli świadomość możliwości wystąpienia problemu.

Mieliśmy okazję wykonać zdjęcia kontrolne owczarkowi niemieckiemu, które okazały się przyjemnym zaskoczeniem. Niestety na przestrzeni czasu odsetek występowania dysplazji był bardzo wysoki u przedstawicieli tej rasy. W związku z tym sytuacja w której RTG ukazuje nam idealne stawy biodrowe przywraca naszą wiarę w zdrowie psów rasowych. Pamiętajmy o tym, iż zdrowie psów hodowlanych w dużej mierze zależy od człowieka. W związku z tym musimy kłaść nacisk na to by zwierzęta dobierane do rozrodu były zdrowe i pozbawione wszelkich wad genetycznych. Hodowla zwierząt jest trudną sztuką, postarjmy się by kynologia zmierzała w stronę rozwoju pięknej tradycji, a nie w stronę gabinetów lekarskich.

Drodzy właściciele w jakim wieku dokonywaliście pierwszych zdjęć RTG u swoich czworonogów?Piękne stawy biodrowe 


a dla kontrastu tutaj szczenię już obarczone problemem. 


2 komentarze:

  1. Pierwsze RTG w wieku 4 miesięcy, później w wieku 16 miesięcy. Oprócz bioder zrobiliśmy RTG łokci - wszystko jest w porządku.

    OdpowiedzUsuń
  2. JA nie mam psa. Wczoraj widziałam kobietę z dożycą argentyńską - cudo!! i bullterierką! ZAzdroszczę jej tyle piękna!

    OdpowiedzUsuń